تعمیرات پکیج ایران رادیاتور و بوتان و .... 09191212489

۳ مطلب در ارديبهشت ۱۴۰۱ ثبت شده است

پرشر فن پکیج

پرشر فن یکی از قطعات مهم در پکیج دیواری است که برخی آن را جزو حیاتی ترین اجزای ایمنی پکیج دیواری در نظر می گیرند. چرا که از خروج محصولات احتراق از پکیج دیواری مطمئن می شود.

به علت حساسیت بالای سلامت پرشر فن در روند کار پکیج دیواری و همچنین حفظ امنیت مصرف کنندگان پکیج دیواری ما در این مطلب تصمیم داریم تا نحوه جا به جایی این قطعه در پکیج دیواری . را به شما آموزش دهیم.

اما برای اینکه بتوانید این قطعه را جا به جایی کنید لازم است تا ابتدا یک آشنایی جزئی با نحوه عملکرد، محل نصب و علائم خرابی پرشر فن داشته باشید.

به همین علت ما ابتدا عملکرد پرشر هوا در پکیج دیواری . را برای شما توضیح می دهیم و پس از آن به بررسی دلایل و علائم خرابی این قطعه می پردازیم. در نهایت با آموزش نحوه تست و جا به جایی پرشر فن در پکیج دیواری . صحبت های خود را به اتمام می رسانیم.

عملکرد پرشر هوا پکیج دیواری . چیست؟

 • محل نصب پرشر فن در پکیج دیواری .
 • علائم خرابی پرشر فن در پکیج دیواری .
 • روش تست پرشر فن پکیج دیواری .
 • نحوه جا به جایی پرشر سوئیچ پکیج دیواری .
 • چه زمانی در سیستم پرشر هوای پکیج دیواری مشکل ایجاد می شود؟
 • خلاصه ای از آنچه در این مطلب گفتیم

 

عملکرد پرشر هوا پکیج دیواری . چیست؟

کنترل خروج محصولات حاصل از احتراق پکیج دیواری توسط پرشر هوای پکیج دیواری اتفاق می افتد که به آن پرشر فن نیز می گویند. اگر دود حاصل از احتراق پکیج دیواری از دودکش دستگاه خارج نشود، پرشر فن سریعاً پیغام خاموش شدن پکیج دیواری را به برد می دهد تا از مرگ خاموش ساکنین ساختمان به علت پخش دود حاصل از احتراق در فضای داخلی ساختمان جلوگیری شود.

بنابراین سالم بودن پرشر فن در پکیج دیواری بسیار مهم است و اگر این قطعه معیوب باشد، به احتمال زیاد در عملکرد فن پکیج دیواری و حتی روشن و خاموش شدن پکیج دیواری اختلال ایجاد می شود.

این قطعه خود از دیافراگم، دو روزنه مکش و دهش و یک میکروسوئیچ تشکیل شده که وقتی فن پکیج دیواری روشن می شود، دیافراگم میکروسوئیچ را به حالت وصل درمی آورد.

فن پکیج دیواری . توسط دو عدد شیلنگ سیلیکونی به پرشر دود یا پرشر هوا متصل می شود. یکی از این شیلنگ ها مربوط به مکش و دیگری مربوط به دهش فن می شوند که مکش و دهش شلنگ ها با علامت مثبت و منفی بر روی پرشر هوا مشخص شده اند.

ایجاد مکش در پرشر هوای پکیج دیواری . از طریق قطعه ای به نام ونتوری اعمال می شود. دود حاصل از احتراق پکیچ از مسیر شیپوری فن عبور می کند، در قسمت تنگ شدگی شیپوری فن میزان فشار کاهش پیدا کرده و در نتیجه هوای انباشته شده در پشت پرشر فن به سمت ونتوری مکیده می شود.

در این لحظه با مکیده شدن هوای پشت پرشر دود، سوئیچ داخل پرشر متصل شده و در نتیجه برد پکیج دیواری متوجه عملکرد صحیح فن و باز بودن مسیر دودکش می شود. از این طریق مشعل پکیج دیواری . فرمان روشن شدن را از برد دستگاه دریافت می کند و پکیج دیواری روشن می شود.

جالب است بدانید که قیمت پرشر فن پکیج تنها قطعه ای در پکیج دیواری است که به علت اهمیت بالا در حفظ امنیت دستگاه دوباره توسط برد الکترونیکی پکیج دیواری چک می شود؛ یک بار قبل از روشن شدن پکیج دیواری، برد باز یا بسته بودن پرشر فن را بررسی می کند تا اگر پرشر هوا عمل نکرده بود، مانع از روشن شدن پکیج دیواری شود.

اگر پیش از روشن شدن دستگاه پرشر فن در پکیج دیواری . باز باشد، برد آن را تشخیص داده و در ادامه جریان 220 ولت را به فن پکیج دیواری می رساند. سپس بلافاصله و برای مرتبه دوم پرشر سوئیچ را چک می کند تا از بسته بودن آن مطمئن شود و در نهایت فرمان روشن شدن مشعل در پکیج دیواری را صادر می کند.

پرشر فن پکیج

محل نصب پرشر فن در پکیج دیواری .

محل قرارگیری پرشر فن در پکیج دیواری . نیز همانند سایر پکیج دیواری ها در بالاترین نقطه از بدنه پکیج دیواری، یعنی در بالای محفظه احتراق و در نزدیکی فن است.

علت اینکه پرشر فن پکیج دیواری را در نزدیکی فن دستگاه نصب می کنند این است که پرشر سوئیچ باید قبل از راه اندازی فن از باز بودن مسیر خروج دودهای حاصل از احتراق دستگاه مطمئن شود.

 

علائم خرابی پرشر فن در پکیج دیواری .

بارزترین علامت خرابی پرشر سویچ هوا در پکیج دیواری . در روشن نشدن فن پکیج دیواری است. چرا که روشن شدن فن پکیج دیواری وابسته به سالم بودن یا باز بودن پرشر فنست، پس اگر پرشر هوا خراب باشد، برد اجازه روشن شدن را به فن نمی دهد.

در این حالت اگر فن خاموش باشد و لوله آنتی کندانس را از آن جدا کنیم، فن عکس العملی نشان نمی دهد، اما اگر یکی از سیم های پرشر هوا در پکیج دیواری . را بکشیم، فن روشن می شود. در این حالت نیز پرشر خراب است.

در صورتی که فن پکیج دیواری روشن است، اگر با جدا کردن لوله آنتی کندانس از فن و مکش آن جرقه زن دستگاه کار نکند، یعنی پرشر هوا خراب است.

یکی از دلایل خاموش شدن یک باره پکیج دیواری . وجود نقص در پرشر هوای این وسیله است، برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص مطلب علت خاموش شدن پکیج دیواری . و راه حل آن را مطالعه کنید.

به طور کلی خرابی پرشر فن در پکیج دیواری . به چند حالت خود را نشان می دهد:

 1. فن پکیج دیواری خاموش است، اما پرشر وصل است.

در این حالت چند علت وجود دارد:

 • پرشر فنی پکیج دیواری معیوب است.
 • سیم های پرشر فن جابجا بسته شده اند.
 • سیم های پرشر فن به یکدیگر اتصال کوتاه شده اند.
 1. فن پکیج دیواری روشن است، اما دستگاه ارور 40 60 80 می دهد.

شرح کد خطای 40 60 80 در پکیج دیواری . به این صورت است که فن دستگاه کار می کند، اما پرشر فن در وضعیت قطع قرار دارد.

در صورتی که ارور 40 60 80 را در زمان روشن بودن فن پکیج دیواری . ملاحظه کردید، چند عامل را باید بررسی کنید:

 • مسدود بودن مسیر دودکش
 • قطع بودن سیم های رابط بین برد و فن
 • خراب بودن برد پکیج دیواری
 • گیر کردن فن
 • معیوب شدن فن
 • گرفتگی شلنگ های رابط بین ونتوری و پرشر هوا
 • مسدود شدن سوراخ های ونتوری
 • آب شدن ونتوری
 • خراب بودن پرشر هوا یا سنسور فن

بنابراین اگر بخواهید از روی کدهای خطای پکیج دیواری . متوجه خراب بودن پرشر هوای پکیج دیواری شوید، باید بدانید که ارور 40 60 80 می تواند نشانه ای از معیوب بودن پرشر فنی پکیج دیواری . باشد.

 

 

  پرشر فن پکیج

روش تست پرشر فن پکیج دیواری .

پیش از آنکه به سراغ جا به جایی پرشر فنی پکیج دیواری . برویم، باید ابتدا از سالم و یا معیوب بودن این قطعه مطمئن شویم که برای رسیدن به این هدف می توانیم پرشر سوئیچ را از سه طریق مختلف تست کنیم:

 1. تست پرشر فنی پکیج دیواری . با کمک مولتی متر

برای اینکه سالم یا معیوب بودن پرشر هوای پکیج دیواری . را با استفاده از مولتی متر چک کنیم:

 • مولتی متر یا آوومتر را در حالت بیزر قرار می دهیم.
 • لوله آنتی کندانس را از محل اتصال خود به فن پکیج دیواری جدا می کنیم.
 • دو سر سوکت متصل شده به پرشر هوا را باز کرده و در نهایت پراب های مولتی متر را در دو سر سوکت پرشر هوا قرار می دهیم.
 • پکیج دیواری را روشن می کنیم.
 • اگر در این وضعیت مدار قطع باشد، یعنی صدای بیزر از مولتی متر شنیده شود، نشانه سالم بودن پرشر هواست، اما در صورت وصل بودن مدار پرشر معیوب است و باید جا به جایی شود.
 • توجه داشته باشید در این روش می توانید پس از روشن شدن فن پکیج دیواری لوله آنتی کندانس را از فن جدا کنید. اگر جرقه زن وارد عمل شد، پرشر فن سالم است، در غیر این صورت باید جا به جایی شود.
 1. تست پرشر فنی پکیج دیواری . بدون استفاده از ابزار

اگر می خواهید بدون استفاده از هیچ ابزار خاصی سلامتی پرشر هوای پکیج دیواری . را چک کنید:

 • شیلنگ دهش و یا مکش را از روی فن باز کنید.
 • با هوای دهان فشار را وارد لوله ها کنید.
 • از طرفی خروجی لوله را مسدود نگه دارید.
 • در صورتی که مسیر خروجی مسدود بوده و فشار درون هر دو شیلنگ مثبت باشد، باید دیافراگم داخل پرشر هوا به حالت اول خود برگردد که این نشانه ای از سالم بودن پرشر هواست.
 1. تست پرشر فن در زمان روشن بودن پکیج دیواری .

تست پرشر هوا در زمان روشن بودن پکیج دیواری . را می توانید در دو زمان روشن بودن فن و خاموش بودن فن دستگاه انجام دهید.

به این صورت که اگر فن پکیج دیواری خاموش باشد، باید مدار پرشر فن باز باشد؛ اما اگر فن پکیج دیواری روشن باشد، باید مدار پرشر هوا بسته باشد که برای انجام این کار باید باز هم از اهم متر کمک بگیرید.

نحوه تعویض پرشر سوئیچ هوا پکیج ایران رادیاتور 2

 

نحوه جا به جایی پرشر سوئیچ پکیج دیواری .

تا این قسمت از متن به طور کامل و شفاف پرشر فنی پکیج دیواری . را بررسی کردیم و حتی با نحوه تست و علائم خرابی این قطعه آشنا شدیم، در ادامه قصد داریم تا روش نصب و جا به جایی پرشر هوا در پکیج دیواری . را برای شما توضیح دهیم.

البته به این نکته مهم توجه داشته باشید که چون تمام قطعات پرشر فن از جمله دیافراگم و میکروسوئیچ داخل آن به شکل پرسی هستند، پس در صورت معیوب شدن نمی توان این قطعات را جا به جایی کرد و در نتیجه امکان تعمیر پرشر سوئیچ در پکیج دیواری وجود ندارد.

اما اگر بعد از تست پرشر فن در پکیج دیواری . متوجه خراب بودن این قطعه شدید، راهی جز جا به جایی آن نیست.

پرشر هوا توسط دو عدد پیچ به بالای محفظه احراق پکیج دیواری . و در کنار فن دستگاه نصب شده است، پس برای جا به جایی آن کافیست دو پیچ نگه دارنده پرشر هوای قبلی را باز کرده و سپس سوکت و دو شیلنگ رابط آن را از فن جدا کنید.

پس از آن باید پرشر هوای جدید را جای قبلی نصب کنید. به این صورت که پرشر هوای جدید را با کمک دو پیچ به بدنه دستگاه وصل کنید. سپس شیلنگ های رابط بین پرشر و فن پکیج دیواری را از روی علامت های مثبت و منفی درج شده بر روی پرشر اتصال دهید و در نهایت سوکت پرشر سوئیچ را به محل خود بر روی فن ببندید.

ما در یک مطلب جداگانه نحوه تعمیر و عیب یابی پکیج دیواری . را به طور مفصل بررسی کرده ایم که پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله تعمیر پکیج دیواری . را مطالعه کنید.

 نحوه تعویض پرشر سوئیچ هوا پکیج ایران رادیاتور 4

 

چه زمانی در سیستم پرشر هوای پکیج دیواری مشکل ایجاد می شود؟

خراب بودن پرشر فن در پکیج دیواری . به چند علت ایجاد می شود:

 • دیافراگم داخل پرشر فنی پکیج دیواری دفورمه و یا پاره می شود، در نتیجه نمی تواند فشار هوا در پشت خود ایجاد کرده و به عمل مکش دود توسط فن کمک کند.
 • میکروسوئیچ داخل پرشر هوا در حالت قطع باقی می ماند.
 • میزان دقت و یا حساسیت پرشر فن کم می شود. البته برخی از مدل های پرشر فن دارای پیچ تنظیم هستند که می توان با کمک آن میزان حساسیت پرشر را بالاتر برد.
 • اگر شیلنگ های مکش و دهش متصل به پرشر هوا دچار ترک خوردگی و یا پارگی شده باشند، پرشر سوئیچ عمل نخواهد کرد.

 

جمع بندی

در این مطلب با اهمیت سلامت پرشر فن و نقش آن در عملکرد پکیج دیواری . آشنا شدیم. همانطور که گفتیم اگر پرشر فن خراب باشد، برد پکیج دیواری اجازه روشن شدن دستگاه را نمی دهد و چه بسا پکیج دیواری . ناگهان خاموش شود.

پس برای بازگشت دوباره حالت طبیعی پکیج دیواری لازم است تا برای جا به جایی پرشر فن در این وسیله اقدام کنیم. اما انجام مراحل تست پرشر هوا و در نهایت جا به جایی این قطعه به مهارت کافی در تعمیر پکیج دیواری نیاز دارد؛ پس این کار تنها با کمک تعمیرکار پکیج دیواری قابل انجام است.

مجریان تعمیرکار پکیج دیواری در گروه تاسیسات 24 ساعته دوره تعمیر و عیب یابی پکیج دیواری . را گذرانده اند و بنابراین مهارت بالایی در عیب یابی این دستگاه و جا به جایی پرشر فنی آن دارند. تعداد زیاد رضایت مندی مشتریان قبلی گواه تخصص بالای این گروه است.

پس می توانید به توانایی و تخصص بالای تعمیرکاران این مجموعه اعتماد کرده و برای ثبت سفارش به منظور تعمیر پکیج دیواری . خود همین الان فرم درخواست سرویسکار متخصص را پر کرده و یا با شماره های داخل سایت تماس بگیرید.

 

خلاصه ای از آنچه در این مطلب گفتیم

 • وظیفه پرشر فن در پکیج دیواری . این است که کار فن دستگاه را کنترل کند و از خروج گازهای حاصل از احتراق مطمئن شود.
 • اگر پرشر فن معیوب باشد، فن پکیج دیواری . خاموش می شود و دستگاه تا زمان رفع عیب قادر به روشن شدن نخواهد بود.
 • خرابی پرشر فن در پکیج دیواری . اغلب به علت پارگی دیافراگم داخلی و یا گیر کردن میکروسوئیچ پرشر هوا اتفاق می افتد.
 • پرشر فن در پکیج دیواری . را می توان از سه طریق مختلف تست کرد و پس از آن این قطعه را جا به جایی نمود.

 

۰ نظر